2009 m. birželio 11 d., ketvirtadienis

Žiedų keliami pavojai

Šiandien moteris lt. perskaičiau Vaivos Grigaitienės straipsnį apie alergiją, kurią sukelia žydintys augala. Kadangi man tai aktualu, svarbiausius dalykus sudėjau [paskaityti ir kitiems.

Kokią ligą vadiname šienlige?

Šienligė - tai medžių, varpinių žolių ir piktžolių žiedadulkių alergenų sukeltas nosies gleivinės uždegimas. Jis atsiranda tada, jeigu organizmo reakcija į augalų žiedadulkes yra padidėjusi. Šienligei būdingas sezoniškumas. Žiedadulkėms alergiško žmogaus savijauta pablogėja saulėtą, karštą ir vėjuotą dieną, pasitaiso vėsiu ir lietingu oru. Alerginė reakcija pasikartoja kasmet beveik tuo pačiu metu, gali skirtis septyniomis dvylika dienų.
Šienligė dažniausiai prasideda ikimokyklinio amžiaus vaikams. Liga labiausiai būdinga jauniems, iki trisdešimties metų, žmonėms, o vėlesniame amžiuje sergama mažiau.

Kokie augalai dažniausiai sukelia alergiją?


Jei žmogus alergiškas žiedadulkėms, šienlige pradeda sirgti, kai jos pasklinda ore. Nustatyta, kad alergiją sukelia maždaug penkiasdešimties rūšių augalai. Kadangi žiedadulkės yra lengvos ir lakios, ore jų labai daug. Stambiausios yra medžių, smulkiausios - žolių ir piktžolių žiedadulkės. Kuo smulkesnės, tuo labiau alergizuoja ir tuo giliau į kvėpavimo takus gali įsiskverbti. Todėl žolių žiedadulkės alergizuoja dažniau nei medžių.
Lietuvoje šienligę dažniausiai sukelia
motiejuko ,
šunažolės ,
avižuolės ,
eraičino
ir javų žiedadulkės.
Gali alergizuoti ir augalų vaisiai, pavyzdžiui, tuopų sėklos ar pienių pūkai. Alerginę slogą dažnai sukelia ir lazdynų
alksnių
beržų žirginiai
gluosnių „kačiukai"

Žiemą šienligės požymius gali sukelti namie laikomos sausų gėlių puokštės ar verbos.

Šienligės požymiai


Požymiai gali būti įvairūs. Liga gali prasidėti akių uždegimu: niežti akių vokus, akys parausta, peršti, ašaroja. Dažniausiai būna stipri sloga. Alerginei slogai būdingi priepuoliniai požymiai: nuolat teka vandeningos išskyros, vargina priepuolinis čiaudulys, sunkiau kvėpuoti per nosį. Nosis užburksta, patinsta, niežti. Dėl slogos susilpnėja uoslė.
40 proc. alergiškų žiedadulkėms žmonių būdingas burnos alergijos sindromas: suvalgius šviežių vaisių ar daržovių, per 15 min. pradeda niežėti ar patinsta lūpos, gomurys, liežuvis ar ryklė. Paprastai šie požymiai greitai išnyksta.

Jei užpuolė šienligė...

Būtina kreiptis į gydytoją alergologą ar otolaringologą. Jis ištirs, ar tai tikrai alergija žiedadulkėms, ir skirs vaistų nuo jos. Jei alerginę slogą sukelia žydinčių medžių, žolių žiedadulkės, patartina kuo mažiau laiko praleisti lauke. Jei įmanoma, rekomenduojama išvykti iš vietovės, kurioje prasidėjo augalų žydėjimo metas.

Patarimai tėvams

* Venkite aplinkos, kurioje tyko alergenai - neikite į mišką, nelakstykite po žydinčias pievas, nemiegokite ant šieno, nepjaukite žolės.

* Atostogauti su vaikais keliaukite ten, kur mažiau žiedadulkių: prie jūros, kalnuose, spygliuočių miškuose.

*Išeidami iš namų užsidėkite gerai prie veido priglundančius akinius. Grįžę iš lauko, akis ir nosį praplaukite vandeniu, pasikeiskite viršutinius drabužius, išsitrinkite galvą.

* Jei norite atidaryti langą, prieš tai ant jo užkabinkite drėgną užuolaidą ar marlę.

* Važiuodami automobiliu neatidarinėkite langų.

* Kambarius vėdinkite ankstų rytą arba vėlų vakarą, kai žiedadulkės yra nusėdusios ant žemės.

* Neauginkite namie žydinčių gėlių.

* Nenaudokite vaistažolių kremų, augalinės kilmės kosmetikos, negerkite žolelių arbatos.

* Kasdien valykite dulkes drėgnu skudurėliu.

* Be gydytojo rekomendacijos nenaudokite vaistų nuo slogos ilgiau kaip tris dienas! Vartojant ilgiau (ypač po 7-10 dienų), nuo jų gali prasidėti dar stipresnė sloga.

Dažniausi alergijos sukėlėjai

- Medžiai: lazdynas, beržas, alksnis, ąžuolas, klevas. Ankstyvas pavasaris (vasario pabaiga - balandžio vidurys)

- Varpinės žolės: motiejukas, miglė, eraičinas, pašiaušėlis, šunažolė (gegužės pabaiga - liepos pabaiga)

- Piktžolės: pelynas, balanda, varputis, kietis (rugpjūtis - rugsėjo vidurys)



Verta žinoti:


Vilniaus universiteto Vaikų ligoninėje (Santariškių g. 4, Vilnius) įkurtas Vaikų pulmonologijos ir alergologijos centras, kuriame teikiamos aukščiausio lygio specializuotos vaikų alergologijos antrinio ir tretinio lygio stacionarinės ir ambulatorinės asmens sveikatos priežiūros paslaugos vaikams iki 18 m. Norėdami užregistruoti alergiškus vaikus stacionariniam gydymui arba ambulatorinei alergologų konsultacijai, skambinkite šiais telefonais.

Iš anksto alergiškus ligonius stacionariniam gydymui galima registruoti tel. 8-5 272 04 76 (atvykstant būtina turėti siuntimą stacionariniam gydymui ir vaiko asmens dokumentą)

Ligonis registruoti ambulatoriniam gydymui galima tel.: 8-5 272 04 06, 8-5 272 05 70 (atvykstant būtina turėti siuntimą konsultacijai bei vaiko asmens dokumentą)

Visą straipsnį galite skaityti
http://www.moteris.lt/lt/naujienos/sveika_gyvensena/sveikatingumo_gidas/sos_ziedu_pavojai/


Apie vasarą žydinčius augalus ir galimas kryžmines reakcijas skaitykite
http://www.astmainfo.lt/?news=113

3 komentarai:

Berta rašė...

Šienligė gydoma BIOPTRONU,o kad namuose oras būtu švarus pasistatykite TERAPIONA

Austeja rašė...

Sveika. Norėjau paklausti, ar sudalyvavote nemokamame seminare? Įdomu, kokie įspūdžiai.

Vaivaj rašė...

Deja, nespėjau :-(